Krádeže vozidel za 1. pololetí

Krádeže vozidel za 1. pololetí

30. 7. 2015

Téměř každou hodinu jeden vůz, to jsou statistiky krádeží vozidel za 1. pololetí 2015.

Krádeže vozidel jsou u nás na denním pořádku. Za prvních 6 měsíců letošního roku zaznamenala Policie ČR nahlášených 3 357 krádeží dvoustopých vozidel. Průměrně vychází, že o svého plechového miláčka přijde denně 19 majitelů. Varovný je i počet odcizených náhradních dílů, který za první pololetí roku 2015 činéí 2 675.

Krádeže motorových vozidel tak patří k jedné z nejzávažnějších forem majetkové trestné činnosti. S ohledem na dostupná data a kvalifikované odhady českých kriminalistů lze konstatovat, že v ČR je minimálně 60 - 70 % odcizených vozidel demontováno na náhradní díly, část je zlegalizována k dalšímu provozu s využitím padělaných dokladů a změny nebo výměny identifikačních znaků vozidla, tyto vozidla jsou zaregistrována v ČR. Přibližně 10 - 20 % odcizených vozidel je následně určeno pro export (především na území Ukrajiny a Ruska přes Polsko), v těchto případech jde zejména o luxusní vozidla (např. BMW, Audi, Porsche…).

V posledních letech sledujeme celkový pokles krádeží motorových vozidel, který můžeme přičítat neustále se zdokonalujícímu technickému zabezpečení vozidel a odůvodnit také otevřením hranic v rámci EU, kdy se stále větší počet pachatelů z České republiky zaměřuje na krádeže vozidel v zahraničí, a to zejména v příhraničních oblastech Rakouské republiky a Spolkové republiky Německo.

Obecně lze tedy říci, že vlastní krádeže se často přesouvají mimo teritorium České republiky a dochází k určitému snížení krádeží také z důvody změny formy této trestné činnosti, zejména se jedná o úvěrové podvody. U úvěrových podvodů odhadujeme v posledních letech poměrně značný nárůst této trestné činnosti, statisticky ovšem nejsou podvody, kde je předmětem motorové vozidlo, zvlášť vykazovány, což neumožňuje přesnější vyhodnocení tohoto trendu.

   

Podle pravidelných statistických výkazů patří stále mezi nejrizikovější regiony v počtu krádeží motorových vozidel v ČR:

 • hlavní město Praha,
 • Ústecký a Liberecký kraj,
 • Středočeský kraj,
 • Moravskoslezský kraj. 

Ke krádežím motorových vozidel dochází zejména v těchto vysoce exponovaných oblastech:

 • městské aglomerace - sídliště,
 • parkoviště u supermarketů, 
 • hotelových zařízení,
 • rekreační oblasti,
 • odlehlá místa,
 • boční uličky s nedostatečným osvětlením,
 • místa s malou frekvencí pohybu osob či vozidel. 

K dalšímu okruhu rizikových faktorů lze zařadit i vlastní chování vlastníků vozidel. Jde například o opomenutí uzamčení vozidla, ponechání klíčků ve vozidle nebo zanechávání viditelně položených věcí (doklady, mobilní telefony, navigace GPS, zavazadla). Vozidla velmi často nebývají vyjma klíčků s imobilizérem nijak dále zabezpečena, a pokud ano, převažují mechanické způsoby zabezpečení, které zkušený pachatel dokáže velmi snadno odstranit. Moderní satelitní systémy, které umožňují dohledání odcizeného vozidla, především na bázi GPS, nejsou zatím bohužel v ČR příliš častá. V nízké míře je rovněž využíváno pojištění motorových vozidel proti krádeži.

Zdroj: Webové stránky Policie ČR

Zpět

Poptejte zabezpečení pro Váš vůz

Osobní údaje vložené do tohoto formuláře zpracováváme za účelem oprávněného zájmu a uchováváme po dobu 1 roku, poté budou automaticky odstraněny. Více informací o ochraně osobních údajů
Odeslat dotaz
Pokud nám chcete sdělit svoje připomínky a náměty, napište nám, prosím na adresu [email protected]
Zeptat se
Provozovatel webu, společnost CONSTRUCT A&D, a.s., Františkov 220, 594 01 Velké Meziříčí, IČ: 26233177, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací